• تاریخ: 2015-07-16
  • شناسه خبر: 6134
  • 628 بازدید

بارش رحمت الهی هم‎زمان با عید فطر در گلستان / کاهش ۱۰ درجه‎ای دما در گلستان

ارکین نیوز-اگر چه این روزها گلستان در محاصره هرم نفس‎گیر گرمای شرجی مهر تابان، طعم تلخ خشک‌سالی را می‎چشد، اما گویا خبرهای خوش بارانی در آستانه عید مبارک فطر در پیش است. چند ماهی است است که آسمان در این دیار شمالی سترون ...

13940424000321_PhotoA
ارکین نیوز-اگر چه این روزها گلستان در محاصره هرم نفس‎گیر گرمای شرجی مهر تابان، طعم تلخ خشک‌سالی را می‎چشد، اما گویا خبرهای خوش بارانی در آستانه عید مبارک فطر در پیش است.

چند ماهی است است که آسمان در این دیار شمالی سترون است، هر چند دیروز نم باران برخی از خیابان‎های گرگان و شهرستان‎های گلستان را خیس کرد، اما تشنگی این دیار تفتیده بیش از آن است که با این نم اندک برطرف شود.

مدیرکل هواشناسی استان گلستان در زمینه آخرین وضعیت جوی گلستان گفت: بررسی آخرین الگوهای پیش‎یابی هواشناسی حاکی از نفوذ هوای خنک و مرطوب شمالی از روز پنج‎شنبه این هفته در این استان شمالی است.

سیدمحمدرضا رضوی در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: پیش‎بینی‎ها حکایت از تداوم این وضعیت جوی توأم با بارندگی تا روز دوشنبه ۲۹ تیرماه سال جاری دارد.

وی ادامه داد: طی روزهای پنج‎شنبه و جمعه این هفته بارش‎های پراکنده گلستان را تحت‎تاثیر قرار می‌دهد و دمای هوا نیز کاهش خواهد یافت.

*بارش باران متناوب از شنبه تا دوشنبه هفته دیگر در گلستان

رضوی با اشاره به وضعیت بارندگی پس از روز جمعه این هفته و در آستانه عید مبارک فطر افزود: از اواخر وقت جمعه و مقارن با عید سعید فطر تا روز دوشنبه گلستان شاهد بارش متناوب باران خواهد بود.

وی ادامه داد: طی این مدت،گلستان از آخر هفته تا دوشنبه هفته آینده شاهد کاهش تدریجی دما به میزان هشت تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد خواهد بود.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان نیز با اشاره به شرایط نامناسب جوی و بروز خشک‌سالی طی ماه‎های اخیر در گلستان گفت: امیدواریم با این بارندگی شرایط تنش فعلی خشک‌سالی کمی کاهش یابد.

صادق‎علی مقدم در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: گرما توأم با خشک‌سالی و کاهش شدید رطوبت طی این مدت علاوه بر ایجاد شرایط مساعد برای حریق در مزارع گندم به عرصه‎های منابع طبیعی استان نیز خسارت وارد کرده است.

وی ادامه داد: این وضعیت هنوز هم ادامه دارد و بسیاری از مزارع گلستان از جمله مزارع گوجه‌فرنگی و نسق‎های شالی نیز به واسطه گرما و خشک‌سالی دچار تنش، استرس و کم‎آبی شده‎اند.

مقدم با اشاره به کاهش منابع زیرزمینی آبی در گلستان طی ماه‎های اخیر تصریح کرد: فقدان بارش باران و حتی بارش برف طی زمستان سال گذشته ذخیره آبی گلستان را با مشکل مواجه ساخته است و تنها بارش‎های متناوب می‎تواند این شرایط را کمی ترمیم کند.

*تاثیر خشک‌سالی بر کاهش منابع آب زیرزمینی در گلستان

وی خاطرنشان کرد: باید برای آینده کشاورزی استان طرح جامع مقابله با خشک‌سالی تدوین گردد و فعالیت‎ها براساس این سند در حوزه کشاورزی و سایر بخش‎های اقتصادی عملیاتی شود.

دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان یادآور شد: استانداری گلستان به خصوص مدیریت بحران تهیه طرح جامع مقابله با خشک‌سالی استان را ضروری می‌داند و بر بخش‎های اقتصادی به ویژه کشاورزی و کارگروه تخصصی خشک‌سالی استان تاکید کرده است که این سند را تهیه کنند.

به گفته مقدم، استان گلستان دارای ۶۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که سالانه چهار میلیون تن محصولات کشاورزی از این اراضی به ارزش ۴۰ هزار میلیارد ریال تولید می‌شود و در سال‎های اخیر به دلیل بروز خشک‌سالی میزان تولیدات کشاورزی سالانه ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داشته است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست