• تاریخ: 2018-05-17
  • شناسه خبر: 26184
  • 274 بازدید

باران به ۲۰۷۰ هکتار محصولات زراعی مراوه تپه خسارت زد

ارکین نیوز- مدیر جهادکشاورزی مراوه تپه در منتهی الیه شرق استان گلستان گفت که براثر بارش شدید باران در هفته جاری، دو هزار و ۷۰ هکتار از محصولات زراعی شامل گندم، جو، هندوانه و آفتابگردان این شهرستان دچار خسارت شد. سلیمان م ...

ارکین نیوز- مدیر جهادکشاورزی مراوه تپه در منتهی الیه شرق استان گلستان گفت که براثر بارش شدید باران در هفته جاری، دو هزار و ۷۰ هکتار از محصولات زراعی شامل گندم، جو، هندوانه و آفتابگردان این شهرستان دچار خسارت شد.

سلیمان محمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: علاوه بر محصولات زراعی، بارش شدید باران در هفته جاری به دیگر بخش های کشاورزی مراوه تپه شامل جاده های بین مزارع و ابنیه آن و ۳۹ راس دام سبک و سنگین خسارت زد.
وی، میزان بارش های هفته جاری را از ۴۸ میلی متر در آق تقای و قره گل تا ۹۸ میلی متر در نارلی آجی سو اعلام کرد و گفت: این بارش ها که در دو مرحله باریده است در مجموع ۲۲۵ میلیارد و ۸۷۲ میلیون ریال به بخش کشاورزی مراوه تپه خسارت وارد کرد.
محمدی یادآور شد: بارش های مرحله اول مجموعا ۱۳۸ میلیارد و ۷۳۲ میلیون ریال به بخش کشاورزی مراوه تپه شامل یک هزارو ۲۸۰ هکتار مزارع آفتابگردان، هندوانه و گندم، ۲۱۰ کیلومتر جاده بین مزارع و ۶۶ ابنیه آن و نیز ۳۰ راس دام سبک و سنگین این شهرستان خسارت وارد کرد.
وی اضافه کرد: از مجموع خسارت بارش باران در مرحله اول ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال مربوط به زراعت، ۴۳۲ میلیون ریال به ۳۰ راس دام سبک و سنگین که تلف شدند و مبلغ ۱۲۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال نیز به ۲۱۰ کیلومتر جاده بین مزارع و ۶۶ ابنیه آن بوده است.
مدیر جهاد کشاورزی مراوه تپه ادامه داد: در مرحله دوم بارش ها که در ۴۸ ساعت گذشته رخ داد، ۷۹۰ هکتار از اراضی زراعی گندم و جو حاشیه رودخانه مرزی اترک در روستاهای ‘نارلی آجی سو، چایلی، دادلی غزنین و قره گل’ از ۷۰ تا ۱۰۰ درصد دچار خسارت شدند.
محمدی گفت: علاوه بر اراضی زراعی، بخشی از جاده های بین مزارع و اراضی کشاورزی تخریب و ۹ راس دام سبک و سنگین کشاورزان و عشایر منطقه نیز تلف شدند که درمجموع خسارت این بخش ها ۸۷ میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال برآورد شده است.
وی اضافه کرد: بارش های شدید و رگباری هفته جاری که مقدار آن قابل توجه بود و نیز بارش های بالادست مراوه تپه یعنی استان خراسان شمالی و منطقه بسطام دره آن، سبب افزایش میزان خسارت به بخش کشاورزی این شهرستان شد.
شهرستان مراوه تپه افزون بر ۶۰ هزار نفر جمعیت و ۴۴ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی، شرقی ترین شهرستان استان گلستان است که منطقه ای مرزی و محروم محسوب می شود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست