• تاریخ: 2015-11-14
  • شناسه خبر: 10509
  • 441 بازدید

اینچه برون قطب جدید ترانزیتی ایران

ارکین نیوز-چند ماه پس از افتتاح خط ریلی اینچه برون، حالا مدیرکل راه آهن شمال‌شرق کشور خبر از برنامه ریزی برای راه‌اندازی یک بندر خشک در این منطقه کرده‌ است، صحبتی که در صورت اجرایی شدن می‌تواند به این منطقه مرزی جایگاهی ...

ارکین نیوز-چند ماه پس از افتتاح خط ریلی اینچه برون، حالا مدیرکل راه آهن شمال‌شرق کشور خبر از برنامه ریزی برای راه‌اندازی یک بندر خشک در این منطقه کرده‌ است، صحبتی که در صورت اجرایی شدن می‌تواند به این منطقه مرزی جایگاهی مهم در ترانزیت بین المللی بدهد.

اتصال ریلی ایران به ترکمنستان و قزاقستان که می‌تواند در نگاهی بزرگ‌تر به چین وصل شود، هدفی بود که پس از چند سال پیگیری از سوی دولت‌های سه کشور نهایی شده و چند ماه قبل با حضور روسای جمهور افتتاح شد.

اتصال ریلی کشورهای آسیای میانه در قالب کوتاه‌ترین مسیر به خلیج فارس و دریای عمان و البته توان نقش آفرینی ایران در ترانزیت محموله‌های چینی به کشورهای اروپایی دو هدف عمده ای بود که از افتتاح این خط ریلی دنبال می‌شد. افزایش توان همکاری‌های اقتصادی با کشورهای همسایه نیز به عنوان راهبردی مهم در قالب این برنامه پیگیری شد.

هرچند در طول ماه‌های ابتدایی افتتاح این خط هنوز بسیاری از محموله‌های ترانزیتی وارد این مسیر نشده و البته برخی فاصله‌های فنی میان راه آهن ایران و ترکمنستان افزایش رفت و آمدها را به تاخیر انداخته اما ظرفیت بالقوه فراوانی که در این خط وجود دارد ایران را بر آن داشته که از هم اکنون برای آینده آن برنامه‌هایی ویژه تعبیه کند.

یکی از این طرح‌ها ایجاد یک بندرخشک در اینچه برون است. بندری که می‌تواند امکان تخلیه و بارگیری محموله‌های اقتصادی کشورهای خارجی را در ایران فراهم کند و به این ترتیب راه را برای افزایش توان ترانزیتی کشور باز کند.

بر اساس اعلام پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی مساحتی بالغ بر ۸۰۰ هکتار برای ایجاد این بندر خشک در نظر گرفته شده و با توجه به تحویل زمین مورد نظر در حال حاضر عملیات زیرسازی آن به زودی آغازخواهد شد و برآورد اعتبار برای آماده سازی زیر ساخت های مربوط به بندر خشک بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان است.

هرچند هنوز برنامه‌ای دقیق از نحوه سرمایه گذاری در این پروژه و نحوه افتتاح آن ارائه نشده اما سخن گفتن از سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد تومانی در این پروژه نشان می‌دهد دولت برای استفاده حداکثری از منطقه اینچه برون برنامه‌های ویژه‌ای دارد. در صورت نهایی شدن طرح اتصال ریلی بندر چابهار به راه آهن شمال شرق نیز می‌توان انتظار داشت این نقش به شدت ارتقا پیدا کند زیرا به وسیله آن کوتاه‌ترین مسیر دسترسی کشورهای آسیای میانه به دریای عمان و البته اتصال هند به شمال افغانستان فراهم خواهد شد/ایسنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست