• تاریخ: 2015-10-11
  • شناسه خبر: 9298
  • 2,154 بازدید

اولین پزشک زن ترکمن و اولین نماینده مجلس زن از بین ترکمنها

ارکین نیوز – دکتر مهین گرگانی، در سال ۱۳۱۰ در تهران متولد شد و تمام سال‌های تحصیلات ابتدایی، دبیرستانی و دانشگاهی خود را در تهران گذراند. فارغ‌التحصیل شد. دکتر مهین، بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی خود، بلافاصله به گ ...

ارکین نیوز – دکتر مهین گرگانی، در سال ۱۳۱۰ در تهران متولد شد و تمام سال‌های تحصیلات ابتدایی، دبیرستانی و دانشگاهی خود را در تهران گذراند. فارغ‌التحصیل شد. دکتر مهین، بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی خود، بلافاصله به گرگان آمد و در بیمارستان پهلوی آن زمان و پنج آذر فعلی، به‌عنوان نخستین دکتر زن، در خدمت بیماران قرار گرفت. وی دو سال در گرگان بود و بعد از آن دوباره به تهران بازگشت.
دکتر مهین گرگانی در سال ۱۳۳۹ برای ادامه تحصیلات، افزایش دانش و اطلاعات علمی و پزشکی خود به انگلستان سفر کرد و در یکی از دانشگاه‌های لندن، در رشته طب کودکان سرگرم تحصیل گردید.
او پس از سه سال تحصیل در این دانشگاه و کسب دانش و علوم جدید پزشکی و گذراندن دوره تخصصی در رشته بهداشت و تغذیه کودکان، درسال ۱۳۴۲ به ایران بازگشت. و بعد، نظر به علاقه و تعلق خاطر خاصی که به گرگان و مردم آن داشت، به گرگان آمد و به طبابت پرداخت.
مهین‌دخت گرگانی، در انتخابات میان‌ دوره‌‌ای گرگان در سال ۱۳۵۳ شرکت نمود. در آن زمان نماینده مردم گرگان مرحوم حسین قادرپناه بود که بر اثر تصادف اتومبیل درگذشته بود. مردم گرگان به پاس خدماتی که دکتر مهین برای آنان انجام داده بود، صادقانه به او رأی دادند و او را به مجلس فرستادند، تا او بتواند بیشتر به مردم خدمت نماید. او اولین زنی بود که از منطقه گرگان و دشت به مجلس راه یافت. مهین گرگانی، بعد از دوران نمایندگی مجلس، بقیه عمر خود را در تهران گذراند.
دکتر مهین گرگانی در اثر بیماری سرطان در تاریخ ۲۸/۵/۱۳۷۶ دار فانی را وداع گفت.

باید این را اضافه کنم که: ایشان دختر محمد آخوند گرگانی بود از مادری فارس،محمد آخوند نیز بیش از۳۰ سال نماینده مجلس و سناتور سنا بود.
برادرش دکتر منصور گرگانی نیز از حقوقدانان برجسته کشور و نماینده مجلس بود که در اصلاحات ارضی سال۱۳۴۱ خدمات خوبی به مردم منطقه گرگان داشت.
مقبره دکتر مهین گرگانی(جرجانی) در قبرستان خانوادگی آنها در روستای چن سولی از توابع شهرستان آق قلا استان گلستان است.
29612_459995077465330_241026754_n
منبع : کم کم درخت می شوم

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست