• تاریخ: 2019-07-18
  • شناسه خبر: 28762
  • 204 بازدید

منطقه ویژه اقتصادی اترک، ظرفیت مغفول توسعه صنعت گلستان

ارکین نیوز-ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و به تعبیری شهرک صنعتی اترک در استان گلستان با وسعت ۱۰۰۰ هکتار در جوار گمرک اینچه برون در مرز ایران و ترکمنستان به عنوان محل ورود راه آهن بین المللی قزاقستان – ترکمنستان – ...

ارکین نیوز-ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و به تعبیری شهرک صنعتی اترک در استان گلستان با وسعت ۱۰۰۰ هکتار در جوار گمرک اینچه برون در مرز ایران و ترکمنستان به عنوان محل ورود راه آهن بین المللی قزاقستان – ترکمنستان – ایران به کشورمان که عملیات احداث بندر خشک نیز در این گمرک در حال انجام است، ۱۴ سال پیش به تصویب رسید و با وجود تعیین مشوق های بسیار برای سرمایه گذاران، هنوز رونق نگرفته و به ظرفیت مغفول استان گلستان برای استقرار صنایع مختلف و توسعه تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، ایجاد این منطقه ویژه صنعتی در مرداد سال ۱۳۸۴ باهدف جبران عقب ماندگی‌های بخش صنعت این استان به تصویب رسید تا فرصتی مناسب برای توسعه صنعتی و اقتصادی گلستان باشد ولی با گذشت ۱۴ سال هنوز برخی زیرساخت‌های آن برای استقرار صنایع تکمیل نشده ادست.

مطابق اطلاعات موجود بر روی پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، منطقه ویژه اقتصادی اترک گلستان در فاصله ۲۵ کیلومتری از گمرک و مرز اینچه برون گنبدکاووس، برای استقرار صنایع بزرگ، متوسط و کوچک مورد نیاز کشور و استان گلستان و کمک به رفع مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار در زمینی به مساحت ۱۰۰۰ هکتار طراحی و تصویب شده است.

موقعیت جغرافیایی این شهرک صنعتی ۱۰۰۰ هکتاری و قرار گرفتن در کریدور شمال – جنوب با دسترسی آسان به جاده ترانزیتی، راه آهن ایران – ترکمنستان – قزاقستان، بندرهای ترکمن و خواجه نفس و فرودگاه بین المللی گرگان و برخورداری از تسهیلات واگذاری زمین صنعتی در مناطق کمتر توسعه یافته از جمله مزیت‌ها و تسهیلات پیش بینی شده برای منطقه ویژه اقتصادی اترک اعلام شده است.

واگذاری اراضی صنعتی این شهرک به صورت نقد و اقساط، دسترسی به مراکز جمعیتی شهرستان‌های گنبدکاووس، گرگان، آق قلا و گمیشان، ورود آزاد و بدون حقوق گمرکی ماشین آلات، قطعات یدکی، مواد اولیه و مصالح ساختمانی جهت احداث واحدهای تولیدی، تجاری و خدماتی، امکان صدور کالاهای ساخته شده از مواد اولیه و کالاهای خارجی در منطقه به خارج از کشور بدون الزام به رعایت مقررات عمومی صادرات و واردات و نیز مجاز بودن واردات کالاهای تولید شده در منطقه به داخل کشور به میزان درصد ارزش افزوده بدون نیاز به رعایت ثبت سفارش و گشایش اعتبار از دیگر مزایا و تسهیلات پیش بینی شده این شهرک صنعتی ۱۰۰۰ هکتاری است.

امکان سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خارجی در هر نوع فعالیت تولیدی به هر میزان از سهام، آزادی ورود و خروج سرمایه و سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی در منطقه و امکان استفاده از نیروی انسانی متخصص خارجی دراین شهرک صنعتی از دیگر مزایای اعلام شده ازسوی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور برای منطقه ویژه اقتصادی اترک گلستان اعلام شده است.

با وجود پیش بینی این همه تسهیلات و امکانات برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی اترک گلستان که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی فرصت بسیار مغتنم برای توسعه صنعتی استان است اما روند کند و حرکت لاک پشتی برای آماده سازی زیرساخت‌های اولیه آن سبب شده تا با گذشت یک دهه از آغاز عملیات اجرایی زیرساخت‌ها، همچنان این منطقه صنعتی با استقبال کمرنگ سرمایه گذاران مواجه شود.

نکته‌ای که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان دیروز (دوشنبه ۲۴ تیر) در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا به آن اشاره کرد و گفت: تصویب منطقه ویژه اقتصادی اترک برای این استان نقطه عطفی برای توسعه بخش صنعت گلستان بوده و بدون تردید آینده صنعت استان نیز در این منطقه رقم خواهد خورد.

حسینقلی قوانلو افزود: این منطقه ویژه اقتصادی در واقع زیرساخت اصلی برای منطقه آزاد تجاری صنعتی اینچه برون است که درصورت رفع چند اشکال گرفته شده از سوی شورای نگهبان قانون اساسی توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تصویب نهایی آن، انشاالله جهشی بزرگ برای توسعه اقتصادی گلستان و منطقه رقم خواهد زد.

وی با اعلام نارضایتی از روند کند ایجاد زیرساخت‌ها در این شهرک صنعتی ۱۰۰۰ هکتاری، اعلام کرد که تاکنون فقط یک واحد صنعتی در حال بهره برداری در منطقه ویژه اقتصادی اترک فعال است و ۳۰ تا ۴۰ درخواست و قرارداد دیگر نیز منعقد شده که به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌های اولیه مانند آب، برق، گاز مورد استقبال و رغبت سرمایه گذاران قرار ندارد.

قوانلو گفت: البته برخی زیرساخت‌ها مانند تفکیک اراضی و خیابان بندی بخشی از این شهرک ۱۰۰۰ هکتاری آماده شده و برای ساخت و ساز واحد تولیدی وجود مشکلی ندارد اما مهم‌تر از آنها فراهم شدن زیرساخت‌های اصلی مانند آب، برق و گاز است که از نیازهای اصلی برای بهره برداری یک واحد تولیدی محسوب می‌شود و این زیرساحت ها در شهرک صنعتی اترک هنوز آماده نشده است.

وی با تاکید بر ضرورت تلاش بیشتر شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان برای ایجاد زیرساخت‌ها در منطقه ویژه اقتصادی اترک، اضافه کرد: باتوجه به اشباع شدن تعداد واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی واقع در مناطق جنوبی استان و عدم امکان توسعه زمین این شهرک‌ها، راهبرد توسعه صنعتی استان استقرار صنایع در مناطق شمالی گلستان از جمله منطقه ویژه اترک و نیز شهرک صنعتی گنبدکاووس است و قرار است ۱۰۰ هکتار به مساحت ۱۰۰ هکتاری فعلی شهرک صنعتی گنبدکاووس اضافه شود.

رئیس سازمان صمت گلستان ادامه داد: هم اکنون شهرک‌های صنعتی، بندرگز، علی آبادکتول، آزادشهر، رامیان و مینودشت اشباع شده و بایستی برای استقرار صنایع جدید، سرمایه گذاران به مناطق شمالی گلستان از جمله شهرک صنعتی گنبدکاووس و منطقه ویژه اقتصادی اترک هدایت شوند.

درهمین پیوند مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان که از چند سال پیش تا الان در نشست‌های خبری و مصاحبه‌هایی خود با خبرنگاران همواره از منطقه ویژه اقتصادی اترک به عنوان فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری یاد کرده و آمادگی این شرکت را برای حمایت از صاحبان سرمایه برای رونق کارآفرینی در این خطه شمالی کشور اعلام کرده است.

حجت الله خلیل زاده در این مصاحبه‌ها از فراهم شدن زیر ساخت‌هایی چون برق، آب، مخابرات و فیبرنوری در فاز نخست و ۲۵۰ هکتاری این منطقه ویژه خبر داده و گفته بود که تاکنون ۲۸ قرارداد با سرمایه گذاران حوزه‌های مختلف در منطقه ویژه اقتصادی اترک تنظیم شده و ۳۵ هکتار زمین نیز در اختیار متقاضیان اجرای طرح‌های گوناگون قرار گرفته است.

وی یادآور شده است که منطقه ویژه اقتصادی اترک با هدف پشتیبانی از فعالیت‌های اقتصادی و برقراری ارتباط تجاری بین المللی و نیز تحرک در اقتصاد منطقه‌ای و تولید و پردازش کالا، انتقال فناوری، صادرات غیرنفتی، انتقال فناوری، ایجاد اشتغال مولد و جلب و تشویق سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، مشغول فعالیت است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان در مصاحبه‌های خود ابراز امیدواری کرده که با توجه به مزیت‌هایی مانند نزدیکی به فرودگاه، خط راه آهن و پایانه مرزی اینچه برون، این منطقه مورد توجه صنعتگران، بازرگانان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی قرار گیرد.

به گفته خلیل زاده، اعمال معافیت مالیاتی و تعرفه‌های گمرکی خاص، نیاز نداشتن به اخذ مجوز سرمایه گذاری خارجی، ترانزیت و انتقال کالا برای تقویت صادرات، معافیت از پرداخت عوارض و هم چنین ورود ماشین آلات خط تولید بدون عوارض گمرکی، از جمله مشوق‌های اعطایی و مزیت‌های فعالیت در مناطق ویژه اقتصادی برای سرمایه گذاران است.

با این حال مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان امروز سه شنبه (۲۵ تیر) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، مجدداً اعلام کرد که زیرساخت‌های آب، برق، گاز، مخابرات (فیبر نوری)، فضای سبز، خیابان کشی در سطح ۲۵۰ هکتار از منطقه ویژه اقتصادی اترک فراهم شده و مشکلی برای احداث واحدهای تولیدی کوچک و متوسط در این منطقه نیست.

حجت الله خلیل زاده گفت: این منطقه ویژه در دو قسمت یکی برای استقرار واحدهای صنعتی بزرگ و دیگری برای استقرار واحدهای صنعتی کوچک و متوسط پیش بینی شده که زیرساخت‌ها برای استقرار حداقل ۵۰ واحد متوسط و کوچک در شهرک ۱۰۰۰ هکتاری اترک فراهم شده است.

وی افزود: با این حال هنوز زیرساخت‌ها برای استقرار واحدهای صنعتی بزرگ فراهم نیست که یکی از این زیرساخت‌ها بحث برق آن است که در جریان دومین سفر استانی ریاست جمهوری به گلستان در دی ماه پارسال، مقرر شد با همکاری دو وزارتخانه نیرو و کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شرکت شهرک‌های صنعتی جمعاً مبلغ دو هزار میلیارد ریال برای احداث پست برق ۲۳۰ کیلو ولت و نیز احداث خط انتقال فوق توزیع از نیروگاه علی آباد کتول به منطقه اترک اختصاص یابد.

خلیل زاده اضافه کرد: پارسال مبلغ ۱۲۰ میلیارد ریال برای این دو طرح تأمین برق شهرک صنعتی اترک پیش بینی شد که متأسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی کشور محقق نشد اما برای امسال مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال پیش بینی شده و بزودی موافقت نامه‌های آن امضا می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان یادآور شد: از زمان تصویب منطقه ویژه اقتصادی اترک و شروع عملیات اجرایی ایجاد زیرساخت‌ها تا دو سال پیش فقط ۱۱۰ میلیارد ریال صرف امور زیرساختی در ۲۵۰ هکتار شد که برای استقرار واحدهای صنعتی کوچک و متوسط کافی نبود اما در دو سال اخیر مبلغ ۱۳۰ میلیارد ریال برای زیرساخت‌ها در این شهرک ۱۰۰۰ هکتاری هزینه شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون یک واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی اترک مشغول بهره برداری است و از مجموع ۲۸ قراردادی که ظرف دو سال گذشته با سرمایه گذاران منعقد شده، دو یا سه واحد نیز شروع عملیات اجرایی احداث واحد تولیدی را شروع کردند.

خلیل زاده یکی از دلایل کم رغبتی سرمایه گذاران را بحث ایجاد منطقه آزاد تجاری – صنعتی اینچه برون دانست که هنوز به تصویب نهایی نرسیده دانست و در عین حال گفت: با تصویب این منطقه بدون تردید شاهد رشد سرمایه گذاری و احداث واحدهای صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی اترک خواهیم بود.

وی افزود: شرکت شهرک‌های صنعتی رسالت ایجاد زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی را دارد و این وظیفه مندی را نیز انجام داده و لازم است تا متولیان حوزه صنعت گلستان نیز تلاش بیشتری برای جذب سرمایه گذار نمایند.

به گزارش ایرنا هم اکنون در استان گلستان ۲۳ شهرک و ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی اترک با دو هزار و ۴۰ هکتار زمین برای سرمایه گذاری وجود دارد؛ این استان شمالی جزو ۱۵ استان نخست کشور در برخورداری از زیر ساخت‌های جذب سرمایه گذار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی است و مطابق گزارش مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان در این شهرک‌ها و نواحی صنعتی، ۵۱۷ واحد تولیدی فعال و ۲۳۹ واحد راکد وجود دارد.

هم مرز بودن گلستان با ترکمنستان و فراهم بودن زمینه ارتباط زمینی و ریلی با کشورهای آسیای مرکزی، فعال بودن گمرک اینچه برون در شرق استان، عبور جاده آسیایی تهران – مشهد از گلستان و فعالیت فرودگاه بین المللی گرگان از جمله ظرفیت‌های سرمایه گذاری در گلستان است.

با این حال به نظر می‌رسد، منطقه ویژه اقتصادی اترک گلستان با همه ویژگی‌ها و مزایایی که برای آن تعریف شده فرصت مغنتمی برای توسعه و جهش اقتصادی این استان عقب مانده در بخش صنعت است که نبایستی مورد غفلت واقع شود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست