• تاریخ: 2016-07-19
  • شناسه خبر: 19426
  • 497 بازدید

امضای تفاهم نامه برقراری پرواز گرگان – آکتائو

ارکین نیوز- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان از امضای تفاهم نامه برقراری پرواز گرگان – آکتائو قزاقستان خبر داد و گفت: طبق تفاهم در هفته یک پرواز در این مسیر انجام خواهد شد. رمضان بهرامی روز سه شنبه ...

ارکین نیوز- رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان از امضای تفاهم نامه برقراری پرواز گرگان – آکتائو قزاقستان خبر داد و گفت: طبق تفاهم در هفته یک پرواز در این مسیر انجام خواهد شد.

رمضان بهرامی روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا اعلام کرد که این تفاهم میان اتاق بازرگانی گرگان و شرکت هواپیمایی مونقار ایر قزاقستان به تازگی امضا شده است.
وی افزود: برقراری خط پروازی میان گرگان و آکتائو پس از سه ماه تلاش به نتیجه رسیده است و در آینده نزدیک اجرایی می شود.
به گفته وی؛ برقراری این پرواز به مدت یک ماه به صورت آزمایشی خواهد بود و سپس به صورت دائمی ادامه می یابد.
وی گفت: در مدت اجرای آزمایشی این طرح، جابجایی مسافران در مسیر گرگان – آکتائو در هفته یک نوبت خواهد بود و از بوئینگ ۱۴۰ نفره استفاده می شود.
بهرامی، توسعه همکاری میان ایران و قزاقستان و آسان سازی جابجایی مسافران با توجه به ارتباطات دو کشور و تقویت مراودات تجاری را از اهداف راه اندازی این خط پروازی بیان کرد.
‘آزاتیک اومروو ‘ نایب رییس توسعه خط هوایی سونقار ایر قزاقستان نیز در حاشیه امضای تفاهم نامه برقراری خط هوایی میان گرگان – اکتائو، توسعه در جابجایی فعالان اقتصادی دو کشور و گسترش مراودات تجاری و مقرون به صرفه بودن انتقال و معالجه بیماران قزاق در گلستان را از اهداف مهم اجرایی این قرارداد عنوان کرد.
اکنون استان گلستان خواهرخوانده استان منگستائو قزاقستان بوده و سرکنسولگری این کشور نیز در گرگان فعال است.
گفته می شود که نزدیک به ۱۵۰۰ خانوار قزاق با جمعتی حدود ۶ تا ۸ هزار نفر در شهرها و روستاهای استان گلستان بویژه گرگان ساکن هستند که این حضور آنها زمینه ارتباط تنگاتنگی را بین ایران و قزاقستان فراهم کرده است.
این قزاق های مسلمان از سال ۱۳۱۳ به جهت درگیری بلشویک ها و منشویک ها و آزار و اذیت ها، با تحمل مشقات وارد ایران شدند و نواحی جنوبی دریای خزر را برای زندگی انتخاب کردند.
قزاق های ساکن ایران ابتدا در مناطق ترکمن نشین این منطقه سکونت کرده و به مرور زمان در شهرهای گنبدکاووس، گرگان و بندرترکمن پراکنده شده و محلات خاصی برای خود برپا کردند.
نسل اول قزاق های ساکن گلستان به مشاغلی همچون کشاورزی، باربری، رانندگی کامیون مشغول بودند ، ولی با گذشت زمان بسیاری از آنها به تحصیل پرداخته و اکنون علاوه بر فعالیت های تجاری، تعداد قابل توجهی از آنها در بخش های مختلف دولتی و خصوصی مشغول فعالیت هستند.
گلستان بیشتر از طریق مرز زمینی اینچه برون در شرق استان و راه آهن بین المللی ایران – ترکمنستان – قزاقستان به این کشور دسترسی دارد.
استان گلستان با یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر جمعیت در شمال کشور و در همسایگی ترکمنستان، حاشیه شرقی دریای خزر و استانهای مازندران ، سمنان و خراسان شمالی واقع است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست