• تاریخ: 2019-02-08
  • شناسه خبر: 28113
  • 509 بازدید

استاندار گلستان:توسعه پایدار استان باید با رویکرد زیست محیطی همراه باشد

ارکین نیوز-استاندار گلستان با بیان اینکه توسعه پایدار استان باید با رویکرد محیط زیستی همراه باشد، اظهار کرد: در توسعه پایدار اگرچه درآمدزایی و ارزآوری اهمیت دارد اما اولویت ما محیط زیست و عدم آسیب رسانی به منابع طبیعی اس ...

ارکین نیوز-استاندار گلستان با بیان اینکه توسعه پایدار استان باید با رویکرد محیط زیستی همراه باشد، اظهار کرد: در توسعه پایدار اگرچه درآمدزایی و ارزآوری اهمیت دارد اما اولویت ما محیط زیست و عدم آسیب رسانی به منابع طبیعی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان، سید مناف هاشمی صبح امروز پنجشنبه ۱۸ بهمن در سومین جلسه شورای معادن استان خاطرنشان کرد: معادن، یکی از منابع خدادادی است که در استانها هم اشتغالزایی دارد و هم از طریق صادرات می تواند ارزآوری خوبی داشته باشد.

وی افزود: استان گلستان اگرچه منابع زیادی ندارد اما همین تعداد معادن نظیر صدف کوهی، زغالسنگ و ید بسیار ذی قیمت هستند.

استاندار گلستان گفت: برخی از این معادن، در عین حال که باارزش هستند، عارضه های محیط زیستی برای استان ایجاد کرده و محیط زیست و منابع طبیعی را به خطر می اندازند.

هاشمی بیان کرد: در این جلسه مقرر شد طبق قانون معادنی که عارضه های محیط زیستی ایجاد می کنند به تشخیص دستگاه ها و سازمان محیط زیست باید از صفر تا یک درصد فروش خود را برای رفع عارضه ها در استان یا در آن محیطی که معادن وجود دارند نظیر فضای سبز، عمران و آبادانی، جاده، پل و … هزینه کنند.

به گفته استاندار گلستان، کمیته ای به منظور بررسی اعتراضات دستگاه ها و مردم از برخی معادن تشکیل می شود.

هاشمی گفت: گاهی از سوی سازمانهای مردم نهاد فعال زیست محیطی و مردم اعتراضاتی نسبت به شورابه های خروجی معادن ید استان نیز وجود دارد که مقرر شد سازمان محیط زیست ظرف ۶ ماه آینده مطالعاتی را برای حل این مشکل و ارائه راهکارهای عملیاتی انجام دهد و منابع آن نیز از سوی سازمان برنامه و بودجه و خود بخش خصوصی تامین می شود .

استاندار گلستان تصریح کرد: اگر به هر دلیلی ظرف ۶ ماه نتوانستیم به راهکار عملیاتی مناسب برای حل این مشکل برسیم، مجبوریم برخی از این معادن را که اعتراضات زیادی نسبت به آنها وجود دارد تعطیل کنیم.

گفتنی است در سومین جلسه شورای معادن استان، آخرین وضعیت واحدهای صنعتی و معدنی آلاینده استان و برخی موارد دیگر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست