• تاریخ: 2016-09-13
  • شناسه خبر: 20503
  • 256 بازدید

ارائه خدمات کامل به بازماندگان شهدای منا، مطالبه رهبری از مسئولان است

ارکین نیوز- رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به دیدار اخیر خانواده های شهدای منا با رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: در آن دیدار رهبری انقلاب مطالباتی بزرگ در رابطه با فاجعه منا مطرح کردند که از جمله آنها ارائه خدمات به نحو ک ...

ارکین نیوز- رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به دیدار اخیر خانواده های شهدای منا با رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: در آن دیدار رهبری انقلاب مطالباتی بزرگ در رابطه با فاجعه منا مطرح کردند که از جمله آنها ارائه خدمات به نحو کامل و اکمل به بازماندگان شهدای منا است.

سعید اوحدی روز دوشنبه در جمع نمازگزاران عید قربان در عیدگاه اهل سنت گنبدکاووس افزود: بر اساس مطالبه رهبری، همه دستگاه ها اعم از دولت، دستگاه دیپلماسی، حج و زیارت ، قوه قضائیه، بعثه و بنیاد شهید بایستی خدمات را به نحو اکمل به بازماندگان شهدای منا ارائه کنند.
وی گفت: برای بزرگداشت یاد شهدای منا برنامه ریزی های جامعی صورت گرفته و در ۱۴ کشور دنیا که در این فاجعه شهید داده اند، آیین بزرگداشت برگزار شده و در شهرهایی که شهید داده اند نام خیابان ها و میادین به نام شهدای منا نامگذاری می شود.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به بیانات رهبری که آل سعود با پول، دهان دنیا را نسبت به این فاجعه بسته است، افزود: امت اسلامی در فاجعه منا با بلا و مصیبت بزرگی مواجه شد و مطالبه رهبری در رابطه با ضرورت اعتراض دیگر کشورهای اسلامی نسبت به این فاجعه، قفل دهان برخی حکام کشورهای اسلامی را باز خواهد کرد.
اوحدی با بیان اینکه این روند شروع شده است، افزود: در افغانستان بزرگداشت شهدای منا برگزار شد و مردم پاکستان خواستار اعلام آمار واقعی شهدای این کشور در فاجعه منا از سوی دولت این کشور شده اند.
رئیس سازمان حج و زیارت کشور مطالبه سوم رهبری را لزوم واکنش سازمان های بین المللی و حقوق بشری نسبت به جنایت صورت گرفته در فاجعه منا ذکر کرد و گفت: در بزرگترین مراسم مذهبی، جنایت صورت گرفت و هفت هزار نفر شهید و ده ها هزار نفر مجروح شدند ولی صدایی از سوی سازمان های حقوق بشری بلند نشد.
وی تشکیل کمیته حقیقت یاب با حضور کشورهای اسلامی و شورایی برای اداره حج را از جمله پیشنهادات رهبر رهبر معظم انقلاب ذکر و خاطرنشان کرد: اگر عربستان در این قضیه مقصر نیست ،چرا از تشکیل کمیته حقیقت یاب وحشت دارد و مانع این کار شده است.
اوحدی افزود: بر اساس نص صریح آیات قرآن، کعبه اولین خانه ای است که خدا برای همه مسلمانان بنا کرده و تبعیضی در این میان وجود نداردکه آل سعود بخواهد جلوی برخی زائرین خانه خدا را بگیرد و امیدواریم با فرمایشات رهبری، شاهد تشکیل شورایی برای اداره مراسم حج باشیم.
رئیس سازمان حج و زیارت کشور در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح ابعاد فاجعه منا در آیین رمی جمرات در حج سال گذشته، تصریح کرد: در این روز تنها یک فاجعه رخ نداد و حجاج شاهد سه فاجعه بودند.
وی تعیین اشتباه مسیر رمی جمرات از سوی ماموران سعودی و هدایت حجاج به خیابان تنگ، غیر استاندارد و فاقد امکانات موسوم به مسیر ۲۰۴ و بسته شدن این مسیر با آمدن حجاج از سمت مقابل را فاجعه اول ذکر کردو افزود: قصور، بی لیاقتی و بی کفایتی آل سعود در برخورد با مجروحین حادثه نیز فاجعه دوم در آیین رمی جمرات سال گذشته بود.
اوحدی خاطرنشان کرد: اگر امکانات مناسب برای امدادرسانی به مجروحین حادثه منا پیش بینی شده بود، ۶۰ درصد از هفت هزار شهید منا زنده می ماندند.
وی افزود: رفتار خلاف انسانیت و بشریت و خلاف آموزه های دینی با پیکرهای شهدا نیز فاجعه سومی بود که در این حادثه دردناک رقم خورد.
رئیس سازمان حج و زیارت از انباشتن پیکرهای شهدای منا در تریلی های فاقد سردخانه و ایجاد تغییرات فیزیکی و متلاشی شدن اجساد را بخشی از عملکرد سوء ماموران آل سعود در برخورد با پیکرهای مطهر شهدا عنوان کرد.
وی با بیان اینکه ۹۵ درصد از مجموع شهدای منا از اهل سنت بودند ، افزود: از ایران نیز ۸۴ شهید از شهدای منا از اهل سنت و عمدتا از استان گلستان بودند.
رئیس سازمان حج و زیارت کشور پس از اقامه نماز عید قربان در عیدگاه اهل سنت گنبدکاووس به همراه نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی ، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس و جمعی از مسدولان استانی و شهرستانی با حضور در مزار شهدای منا در آرامگاه اهل سنت این شهرستان در که جوار عیدگاه قرار دارد، با نثار گل و قرائت فاتحه یاد و نام، شهدای منا در گنبدکاووس را گرامی داشت.
اوحدی در سفر خود به شهرستان گنبدکاووس شب گذشته نیز با خانواده تعدای از شهدای منا در منزل شهید تاج محمد پاریخی دیدار کرد.
استان گلستان در فاجعه منا در سال گذشته ۴۹ حاجی خود را از دست داد که ۴۸ نفر از آنان اهل سنت این استان از شهرستان های گنبدکاووس و بندر ترکمن بودند و از این تعداد نیز ۳۱ نفر از حجاج شهید استان را شهدای ترکمن گنبدکاووس تشکیل می دهند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست