• تاریخ: 2015-08-29
  • شناسه خبر: 7558
  • 611 بازدید

احیای شبه جزیره آشوراده از رویاء تا واقعیت

ارکین نیوز-از سا‎ل‎های دیرین موضوع شبه‎جزیره آشوراده و احیای دوباره آن از آرزوهای دیرین مردم این دیار بوده، تمنایی که با وجود اراده‎های جدی هنوز تحقق نیافته است. هر چند مسئولان گلستانی از جدیت خود برای بالفعل کردن این رو ...

ارکین نیوز-از سا‎ل‎های دیرین موضوع شبه‎جزیره آشوراده و احیای دوباره آن از آرزوهای دیرین مردم این دیار بوده، تمنایی که با وجود اراده‎های جدی هنوز تحقق نیافته است.

هر چند مسئولان گلستانی از جدیت خود برای بالفعل کردن این رویا سخن می‎گویند و حتی یکی از مهمترین مصوبات دولت تدبیر و امید به پروژه گردشگری این شبه جزیره اختصاص پیدا کرد، اما تحرک‎های این بخش گاهی آنچنان کند و گاهی نیز آنچنان راکد می‎نمایاند، که گویی چندان امیدی به ثمر رسیدن این مصوبه نیست.

این کم‎تحرکی آنچنان است، که انتقاد «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور را در پی داشت و وی تلویحا از عملی نشدن این پروژه در گلستان انتقاد کرد و خواستار حل مشکلات پیرامون این پروژه و برداشتن هرگونه موانع احتمالی شد.

بدون شک، این حمایت قاطع از طرح گردشگری آشوراده از سوی این مسئول بلندپایه و تاکید وی بر اجرای مصوبه دولت بهترین فرصت برای مسئولان استان است تا به پشتوانه این حمایت و دور از هیاهوی رسانه‎ای و سنگ‎اندازی دلواپسان توسعه این منطقه در استان مجاور، سریعا برای پیشبرد این پروژه ملی در استان دست به کار شوند.

زمان همچنان در حال گذر است و در این شرایط که فرصت طلایی برای توسعه این شبه جزیره زیبا برای مسئولان گلستانی مهیا است، پذیرفتنی نیست این حرکت ارزشمند به هر دلیلی معطل شود.

*مسیر جذب سرمایه‎گذار در گلستان باید هموار شود

اگر بپذیریم، طی این سال‎ها بخش اعظمی از مشکلات استان به بی‎تدبیری مدیران ناکارآمد باز می‎گردد، ناخواسته عملی نشدن این پروژه مهم و حیاتی برای گلستان نیز چنین تلقی را به مدیریت بالادست القاء خواهد کرد، موضوعی که یقینا مدیران کنونی این استان شمالی بدان توجه دارند.

گلستان در این سال‎ها پس از معرفی به عنوان یک استان شمالی، همیشه میراث‎دار مشکلاتی بوده که ریشه در مدیریت گذشته داشت و در انحصار بودن مدیریت توسعه استان نیز توسط عده‎ای خاص، طی این بازه زمانی بر شدت این کمبودها افزوده است.

گلستان هنوز محروم است، در حالی که این استان سرشار از ظرفیت‎های بالقوه برای توسعه است، هنوز بسیاری از فرزندان تحصیل‎کرده این سرزمین از بیکاری رنج می‎برند و هنوز سیاست مشخصی برای به کارگیری آنان وجود ندارد.

از سوی دیگر طی سنوات گذشته بسیاری از افراد برای سرمایه‎گذاری در این سرزمین ابراز علاقه و اعلام آمادگی کرده‎اند که حتی با وجود تاسیس دفتری تحت عنوان جذب سرمایه‎گذار در مجموعه استانداری، به دلیل ناهمگونی و فقدان همراهی، چنان آنان را در چنبره بوروکراسی اداری گرفتار ساختیم که آنان را پشیمان ساختیم و در این بین استان‎های دیگر آنان را از ما ربودند.

بدون شک یکی از دلایل اصلی این وضعیت نامناسب، ریشه در مهیا نکردن زیرساخت‎هایی دارد که طی این سالیان گلستان به دلایل نامعلومی از آن محروم بوده و هنوز هم در چنبره این کاستی‎ها گرفتار است.

اما در مورد جزیره آَشوراده این موضوع چندان صدق نمی‎کند و می‎توان گفت دلایلی دیگر در توسعه‎‎نیافتگی آن موثر بوده‎اند، جدا از موضوع زیست محیطی که اکنون تعدیل شده است، نفوذ برخی افراد موثر در تصمیم‎گیری‎های منطقه‎ای از جمله موانعی دیگری است که پروژه آشوراده را معطل کرده است.

*چشم‎انداز روشن با پایان فاز اول مطالعات آَشوراده

هر چند بیان مطالبی امیدوار کننده از جانب استاندار گلستان تا حدودی چشم‎انداز روشنی را نسبت به آینده ترسیم می‎کند، چنانچه وی اخیرا در برنامه‎ خبری هفته دولت از پایان فاز اول مطالعات آشوراده خبر داد و اذعان کرد: در حال حاضر فاز اول مطالعات این شبه‎جزیره، توسط مشاور استانی به اتمام رسیده و مورد تائید محیط ‌زیست هم قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، حسن صادقلو ابراز امیدواری کرد: در سه ماه آینده مراحل دیگر مطالعات هم به پایان برسد و مراحل اجرای آن آغاز شود و این نکته جای تاکید دارد که هیچ‌کس در آشوراده به دنبال ساخت هتل پنج‌ستاره و ۱۰ طبقه نیست و طرح این موضوعات تبلیغات سوء برای عدم توسعه این منطقه است.

صادقلو اضافه کرد: اما این یک حقیقت است که آشوراده به یک مطالبه مردمی تبدیل شده و در سفر رئیس‌جمهور هم به شکل قول دولتی درآمد.

باید پذیرفت، توسعه آشوراده تنها یک خواسته فردی یا سیاسی نیست، بلکه از دیرباز این جزیره مسکونی در رویای استفاده از ظرفیت‎های بالقوه خود بوده است، چنانچه نماینده ولی فقیه در استان و استاندار گلستان هم بارها به طور جدی این خواسته را از مدیران ملی طلب ‎کرد‎ه‎اند، چرا که اعتقاد دارند توسعه این بخش از گلستان در روند توسعه کلی این استان شمالی بسیار تاثیرگذار است.

با عینک خوش‎بینی هم هنوز قضاوت در مورد آینده توسعه آشوراده زود است، اما باید پذیرفت که گلستان طی این سال‎ها، از بابت برخی سنگ‎اندازی‎ها در امر توسعه این منطقه تاوان سختی داده است/فارس

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست