• تاریخ: 2015-07-28
  • شناسه خبر: 6651
  • 662 بازدید

اجرای زیرساخت از اولویت های اصلی شهرداری است

ارکین نیوز – قرنجیک، شهردار پاسخ برخی از مشکلات در شهر آق قلا در گفتگوی اختصاصی با اسپی دژ بیان کرد. شهرداری، سازمان محلی است که بر طبق اصل عدم تمرکز اداری و به‌منظور ادارۀ امور محلی از قبیل عمران و آبادی، بهداشت ش ...

ارکین نیوز – قرنجیک، شهردار پاسخ برخی از مشکلات در شهر آق قلا در گفتگوی اختصاصی با اسپی دژ بیان کرد.

شهرداری، سازمان محلی است که بر طبق اصل عدم تمرکز اداری و به‌منظور ادارۀ امور محلی از قبیل عمران و آبادی، بهداشت شهر و رفاه ساکنان آن شهر، تأسیس می‌شود. در شهریورماه سال ۱۳۹۲ عبدالرشید قرنجیک با تمامی رأی اعضای شورای شهر به‌عنوان شهردار آق‌قلا انتخاب گردد.

معمولاً مردم به دلیل مشکلاتی که به‌صورت روزانه با آن روبه رو هستند انتظاراتی را از شهرداری دارند. حال آیا تمامی این مشکلات مربوط به شهرداری می‌باشید یا نه ؟

به‌عنوان نمونه برخی از مشکلات حال حاضر شهر آق‌قلا را از قرنجیک، شهردار آق‌قلا پیگیری نمودیم. به‌عنوان مثال، مشکلات فضای سبز، خیابان و کوچه‌ها، سگ‌های ولگرد، روشنایی معابر و پارک‌ها،بهداشت محیط و …

با ما همراه باشید تا پاسخ برخی از مشکلات شهر آق‌قلا را زبان قرنجیک آگاه شوید.
تا زمانی که این پیاده روها به‌صورت اصولی مرمت و بازسازی نشوند نمی‌توانیم به‌صورت کامل از رویش علف‌های هرز جلوگیری کنیم.

قرنجیک شهردار آق‌قلا در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار اسپی دژ در خصوص رویش علف‌های هرز در معابر شهر آق‌قلا گفت : یکی از عمده‌ترین مشکلاتی که در شهر آق‌قلا وجود دارد شبکه معابر می‌باشد. در خیابان‌های اصلی شهر که آسفالت انجام شده و موزاییک گردیده مشکلی از بابت رویش علف هرز نداریم. این مشکل بیشتر در محلات و پیاده روها بوده و تا زمانی که پیاده روها به‌صورت اصولی مرمت و بازسازی نشوند نمی‌توانیم به‌صورت کامل از رویش علف‌های هرز جلوگیری کنیم.

وی افزود : در حدود ۱۰ هزار متر مربع از پیاده روهای شهر موزاییک شده است که این مشکل در آن قسمت‌ها مرتفع شده است. ما تلاش کرده‌ایم تا هر سال ۱۰ هزار متر مربع از پیاده‌روها را موزاییک کنیم و به همین مقدار نیز از علف‌های هرز کاسته شده و خواهد شد.
سگ های ولگرد به یک معضل در شهر آق قلا تبدیل شده است

شهردار آق‌قلا در پاسخ سؤال دیگری مبنی بر وجود سگ‌های ولگرد در خیابان‌ها و یا میادین شهر و حتی در روز و از طرفی وعده شهرداری برای پرداخت هزینه در قبال جمع آوری این سگ‌ها توسط شهروندان گفت : یکی از مشکلات شهر آق‌قلا نگهداری دام توسط خانوارها بوده ولی به دلیل ارتباط مستقیم با اقتصاد خانواده‌ها ما حساسیت خاصی بر این موضوع نداریم. ولی مورد دیگر سگ‌های ولگرد است. شهرداری بر حسب وظیفه ذاتی خود در هر فصل یک بار اتلاف سگ‌های ولگرد را داشته‌ایم. و در هر دوره نیز ۲۰ الی ۲۵ سگ را اتلاف کرده‌ایم. این اتلاف از طریق هماهنگی با نیروی انتظامی و یک شکارچی بین ساعات ۱۲ شب الی ۶ صبح انجام می‌گرفت که طرح موفقی نیز بوده است.
وی ادامه داد : در چند وقت اخیر طرحی بانام زنده گیری را مطرح شده است که با ابهاماتی همراه می‌باشد. اینکه پس از جمع آوری سگ‌های زنده توسط شهرداری، آن‌ها باید به چه سازمان و ارگانی می تحویل گردد؟ دوم اینکه نحوه زنده گیری سگ به چه صورت می‌باشد؟

همان طور که در نماز عید فطر نیز اعلام کرده‌ام، شهرداری حاضر است در قبال زنده گیری سگ‌های ولگرد توسط شهروندان، هزینه آن نیز پرداخت گردد. ولی پس از آن سگ‌ها ولگرد به چه جایی تحویل گردد؟

وی خاطر نشان کرد : ما در کارگروه سلامت شهرستان نیز این موضوع را مطرح کرده‌ایم. چرا که این سگ‌های ولگرد به یک معضل در شهر به وجود آمده است که باعث از بین رفتن زیبایی شهر گردیده است. بنابراین پیشنهاد می‌کنم به‌صورت موردی اجازه اتلاف سگ‌های ولگرد به شهرداری صادر گردد تا ساز و کار قانونی و روش اجرای زنده گیری نهایی گردد.

در هیچ جای شهر دپوی زباله نداریم
قرنجیک در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار اسپی دژ مبنی بر دپوی زباله‌های شهری توسط مأمورین در معابر و برخی از نقال شهر گفت : ما در هیچ جای شهر دپوی زباله نداریم. در گذشته چند هزار متر زمین برای دپوی موقت زباله در شمال شرق شهر داشته‌ایم. که آنجا به دلایل مختلف جمع آوری شده و در حال حاضر زباله‌ها توسط کامیون‌های مخصوص حمل زباله به‌صورت مستقیم به کارخانه کمپوست منتقل می‌شود.

وی در خصوص تصاویر زباله‌های دپو شده که توسط سایت اسپی دژ در شب قبل عید فطر منتشر شد گفت : لایروبی جوی‌های آب ، بدین صورت می‌باشد که پس از جمع آوری زباله‌ها و لجن‌های داخل جوی، همه آن‌ها در قسمتی دپو شده تا چند ساعت بعد توسط کامیون‌های حمل زباله منتقل گردند. دلیل چند ساعت تأخیر هم خشک شدن شیرابه‌های ناشی از زباله‌ها و لجن‌های جوی آب می‌باشد. چرا که اگر بلافاصله پس از لایروبی آن‌ها را منتقل کنیم ممکن است شیرابه‌های زباله در تمامی شهر در حین انتقال با کامیون‌ها حمل زباله پخش گردد.

وی افزود : زباله‌هایی که در انتهای کوچه‌ها دپو می‌شوند، توسط شهروندان می‌باشد و ما از همین جا از آن‌ها درخواست می‌کنیم تا آن‌ها را به ابتدای کوچه منتقل کنند.

همچنین ما تعداد ۷۰ سبد زباله خریداری نموده‌ایم. برای خرید خودروی مکانیزه جمع آوری زباله را نیز برنامه داریم تا در آینده‌ای نزدیک شاهد جمع آوری زباله در سطح شهر باشیم.

برنامه هایی برای محلات حکیم آباد، تازه آباد، کل آباد و قسمت شمالی طعنه داریم
شهر دار آق‌قلا در خصوص عذرخواهی وی به دلیل عدم برآوردن انتظارات مردم برخی از محلات به خبرنگار اسپی دژ گفت : ما در محلات حکیم آباد، تازه آباد، کل آباد و قسمت شمالی طعنه نتوانستیم انتظارات ساکنین را برآورده کرده و عملکرد مناسبی را داشته باشیم. ولی برای این محلات برنامه ریزی‌هایی را انجام داده‌ایم. به‌طور مثال در محله کل آباد در حدود ۶۰۰ متر احداث جدول و کانیو داشته‌ایم.ترمیم جداول خیابان بسیج، زیر سازی و ترمیم آسفالت برخی از خیابان‌های این منطقه نیز انجام گرفته است. البته برنامه‌هایی هم برای این محلات داریم که در آینده‌ای نزدیک عملیاتی خواهد شد.

وی افزود : همچنین اولویت اصلی شهرداری آق‌قلا در زیرساخت‌های محلات می‌باشد. بنابراین در صدد انجام زیرساخت‌های اصلی هستیم تا در آینده شاهد مشکلات کمتری باشیم.

قرنجیک در پاسخ به سؤال خبرنگار ما در خصوص پارک‌ها و فضاهای تفریحی در شهر آق‌قلا گفت : متأسفانه تا دو سال قبل ، شهر آق‌قلا مکان تفریحی مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت در فضای سبز و حتی پیاده رویی نداشته است. با یاری خداوند توانستیم در این مدت پارک کل آباد که یک فضای سبز برای گذراندن اوقات را احداث نماییم. همچنین امکانات تفریحی پارک ساحلی را تقویت نمودیم. در چند روز گذشته هم مشکل خاموشی در پارک فجر زمین شهری به وجود آمده است. البته ما برای به سازی این پارک نیز برنامه‌هایی داریم که ابتدا می‌بایست زیرساخت‌های آن ایجاد گردد.
احداث یک پارک تفریحی در ورودی شهر از سمت گرگان

همچنین شهردار آق‌قلا خبر از ایجاد یک پارک در وردی شهر داد و گفت : یک پارک نیز در ورودی شهر در قسمت شرقی مسیر دادگاه تا پاسگاه احداث خواهد شد تا ان‌شاءالله محلی برای تفرجگاه مردم خوب شهرستان گردد. این موارد از اولویت‌های اصلی شهرداری بوده که پس از اجرای آن، برنامه احداث فضاهای تفریحی در محلات را در دستور کار قرار می‌دهیم.

آسفالت خیابان‌ها، کوچه‌ها و معابر از وظایف اصلی شهرداری است
شهردار آق‌قلا در پاسخ به سؤال آخر خبرنگار اسپی دژ در خصوص در خصوص آسفالت خیابان‌ها و کوچه‌های شهر آق‌قلا گفت : آسفالت خیابان‌ها، کوچه‌ها و معابر از وظایف اصلی شهرداری است. ولی خوشبختانه مردم خوب و فهیم شهر آق‌قلا در امر خودیاری جهت آسفالت این معابر کمک ویژه‌ای به شهرداری داشته و خواهند داشت. البته این‌طور نیست که در معابری که خودیاری از آن دریافت نگردد، شهرداری اقدامی برای زیرسازی و آسفالت آن معابر انجام ندهد.

قرنجیک در خصوص نحوه دریافت و هزینه این خودیاری‌ها گفت : در برخی از معابر مجمع خیرین عمران شهری ورود پیدا کرده و پس از جمع آوری خودیاری‌ها، مبالغ را به‌حساب مجمع واریز کرده و پس از انجام کار، وجه به شهرداری پرداخت می‌گردد.
اولویت اصلی شهرداری اجرای زیرساخت‌های لازم برای توسعه، عمران و آبادانی شهرآق قلا می باشد

وی در پایان با جمع بندی مطالب خود در این گفتگوی تفصیلی گفت : اولویت اصلی شهرداری اجرای زیرساخت‌های لازم برای توسعه،عمران و آبادانی شهر می‌باشد. بااینکه اعتبار شهرداری افزایش یافته است ولی برخی از پروژه‌های از سال‌های گذشته به دلایل گوناگون از جمله بحث اعتبار، ناتمام باقی مانده است و برخی دیگر از پروژه‌ها نیز اعتباری بیشتر از درآمد شهرداری نیازمند است. به‌عنوان مثال اگر بخواهیم تمامی شبکه معابر را آسفالت نماییم به اعتباری در حدود ۲۰۰ میلیارد ریال نیاز داریم که برابر کل اعتبار چند سال شهرداری آق‌قلا می‌باشد.

بنابراین نیاز است شهروندان گرامی در برخی از موارد انتظاراتی در حد توان از ما داشته باشند و به همین دلیل نیز می‌باشد که در بعضی از پروژه‌ها از خودیاری استفاده می‌نماییم. البته ما تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا با مدیریت بهینه و اجرای زیرساخت‌های لازم بتوانیم زمینه پیشرفت،توسعه، آبادانی و عمرانی شهر آق‌قلا را با یک برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت فراهم سازیم.
اسپی دژ

  • خ.ط - 2015-07-28 در 6:21 ب.ظ

    از آقای شهردار بخاطر زحماتشان تشکر میکنیم که واقعا در مدت زمانی که شهرداری زاتحویل گرفتند کارهای بسیار زیادی را انجام دادند که دست مریزاد میگیم به آقای قرنجیک وهمکارانشان//امیدواریم که ایشان وگروه همکارانشان در شهرداری با تعامل خوبی که با شورای محترم شهر وفرمانداری خواهند داشت بهتر وزیبنده تر از گذشته به مردم به حق خوب وفهیم اق قلا خدمت رسانی خواهند کرد// خدا قوت اقای شهردار//

  • شهروند - 2015-07-31 در 12:17 ق.ظ

    اقای شهردار صحبت از کل اباد نکن که همه مخارجشو از ما گرفتی.شانس بد ما این که کوچه ی ما فامیل شهردار یا شورای شهر نداره.چون فامیل باشه تجهیزات شهرداری حتی برای تمیزکاری خیابان و کوچه قبل از عروسی میاد!!!ما فقیر اومدیم وفقیر میریم.ولی اون دنیااااا چی؟؟؟

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست