• تاریخ: 2018-08-24
  • شناسه خبر: 26908
  • 253 بازدید

آیین بزرگداشت روز گُمیش تپه برگزار شد

ارکین نیوز- با حضور مردم شهرستان های مختلف استان گلستان آیین بزرگداشت روز ‘گُمیش تپه ‘ در میدان اصلی این شهر ساحلی برگزار شد. به سبب تقارن روز گمیش تپه (۲۹مرداد )با شامگاه عید قربان این آیین با دو روز تاخیر ب ...

ارکین نیوز- با حضور مردم شهرستان های مختلف استان گلستان آیین بزرگداشت روز ‘گُمیش تپه ‘ در میدان اصلی این شهر ساحلی برگزار شد.

به سبب تقارن روز گمیش تپه (۲۹مرداد )با شامگاه عید قربان این آیین با دو روز تاخیر برگزار و همراه با تجلیل از خانواده شهدای این شهر، اجرای موسیقی کلاسیک و سنتی، ذکر خنجر، نمایش کمدی گروه آلادا، نمایش طنز و نیز لاله خوانی بود.

با توجه به همزمانی با تعطیلات آخر هفته و ایام عید قربان حضور پرشور شهروندان گمیشانی در این مراسم چشمگیر بود.

گُمیشان با هشتاد هزارنفر جمعیت در شمال غربی استان گلستان و در ساحل دریای خزر واقع بوده و شهر گمیش تپه با حدود بیست هزار نفر مرکز این شهرستان است، غالب جمعیت این شهرستان را هموطنان ترکمن تشکیل می دهند.

براساس مستندات تاریخی تاسیس شهرداری و یا بلدیه در گمیش تپه به سال ۱۳۰۹ برمی گردد، این شهر درگذشته تمام امکانات از قبیل بندر تجاری، گمرک خانه، شهربانی، شهرداری، تئاترخانه داشته است ولی با روی کار آمدن پهلوی اول امکانات و تجهیزات این شهر به بندرشاه (بندرترکمن) منتقل می‌شود.

ناوداران (کشتیهای چوبی بزرگ بادبانی) گُمیش تپه یا کمیش دپه به مراوده تجاری با دنیای خارج مشغول بوده‌اند و مردم آن با شهرهای ساحلی شمال کشور از جمله بندر گز، بندرانزلی، استر آباد و جرجان و در آن سوی مرز با بنادر حسنقلی، چلکن، حاجی طرخان و باکو مبادله کالا و داد و ستد داشتند/ایرنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست