• تاریخ: 2015-10-07
  • شناسه خبر: 9136
  • 623 بازدید

آمادگی ایجاد رشته زبان ترکمنی در قالب قانون

ارکین نیوز-رئیس دانشگاه گنبدکاووس از آمادگی این دانشگاه برای ایجاد رشته زبان ترکمنی در صورت موافقت و اعطای مجوز قانونی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد. |حسین گلچینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان با اشار ...

ارکین نیوز-رئیس دانشگاه گنبدکاووس از آمادگی این دانشگاه برای ایجاد رشته زبان ترکمنی در صورت موافقت و اعطای مجوز قانونی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد.

|حسین گلچینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان با اشاره به تنوع بسیار بالای قومیتی در شهرستان گنبدکاووس و حضور مردمی شریف از قومیت‎های متعدد با زبان و لهجه‎های متفاوت اظهار کرد: این ظرفیت عظیم فرهنگی می‎تواند با فعال شدن در حوزه آموزش عالی نهادینه شده و به شکوفایی بیشتری برسد.

وی با تاکید بر حمایت همیشگی نظام جمهوری اسلامی و دولت محترم از همه اقوام به ویژه قومیت‎های ریشه‎دار جامعه همچون ترکمن‎های غیور افزود: آمادگی داریم هرگونه پیشنهاد و طرح مبتکرانه‎ای را در حوزه بهره‎مندی از ظرفیت زبان و فرهنگ ترکمن‎ها در دانشگاه گنبدکاووس مورد حمایت قرار دهیم.

رئیس دانشگاه گنبدکاووس با اشاره به اینکه بالغ بر نیمی از جمعیت این شهرستان دارای قومیت ترکمن هستند، خاطرنشان کرد: بدون تردید ظهور و بروز زبان و فرهنگ این قومیت در چارچوب قانون در فضاهای آموزش عالی می‎تواند به غنای فرهنگی دانشگاه‎ها بیافزاید.

گلچینی با استقبال از ایجاد رشته زبان ترکمنی در این دانشگاه در صورت موافقت و اعطای مجوز قانونی از سوی وزارت علوم خبر داد و اضافه کرد: این زبان که یکی از مهمترین زبان های بومی و منطقه‎ای ماست در صورتی که توسط وزارت علوم قانونمند شود توان ایجاد و برنامه‎ریزی برای سایر اقدامات لازم برای ایجاد رشته زبان ترکمنی در دانشگاه را دارا هستیم.

وی ایجاد رشته زبان ترکمنی را موجب استقبال عمده دانشجویان گنبدی و منطقه حاشیه دریای خزر به ویژه استان‎ها و حتی کشورهای همسایه دانست و گفت: امیدواریم نخبگان و فرهیختگان گنبدکاووس این طرح اولیه را با نظرات و تحقیقات خود به صورت کامل پخته و مدون تهیه کرده تا با حمایت دانشگاه بتوانیم این طرح را به وزارت علوم ارائه دهیم.

@حضور انجمن‎های هنری با تصدیگری دانشجویان ترکمن در دانشگاه گنبدکاووس

رئیس دانشگاه گنبدکاووس همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر امکان تدریس واحدهایی با عنوان زبان ترکمنی در این دانشگاه برای دانشجویان تاکید کرد: در دانشگاه گنبدکاووس آمادگی حمایت از هرگونه ابتکار این چنینی را دارا هستیم اما این گونه موارد باید در پروسه کارشناسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان سرفصل‎های جدید تعریف شود.

گلچینی همچنین از حضور انجمن‎های هنری و ادبی با تصدیگری و فعالیت دانشجویان ترکمن در این دانشگاه خبر داد و خاطرنشان کرد: برگزاری مراسم‌ متعدد برای گرامیداشت مفاخر ترکمن و فرهنگ این قومیت و همچنین میزبانی از کاروان بین‎المللی سرزمین برادری و گروه‎های هنری ترکمن از جمله برنامه‎های سال گذشته در بزرگداشت فرهنگ ترکمنی بوده است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست