• تاریخ: 2015-08-18
  • شناسه خبر: 7223
  • 3,257 بازدید

آنه آخون یارعلی”نخستین نماینده ترکمن در اولین دوره مجلس شورای ملی

ارکین نیوز – مجلس شورای ملی اولین بار به دستور مظفرالدین شاه قاجار به سال ۱۲۸۵ هجری شمسی مطابق با ۱۳۲۴ قمری افتتاح گردید در آن زمان منطقه جغرافیایی دشت گرگان که محل سکونت ترکمن ها بود نماینده ای نداشت اما در دومین ...

ارکین نیوز – مجلس شورای ملی اولین بار به دستور مظفرالدین شاه قاجار به سال ۱۲۸۵ هجری شمسی مطابق با ۱۳۲۴ قمری افتتاح گردید در آن زمان منطقه جغرافیایی دشت گرگان که محل سکونت ترکمن ها بود نماینده ای نداشت اما در دومین دوره مجلس که در سال ۱۲۸۸ شمسی مطابق ۱۲۲۷ قمری برگزار گردید آدینه جان آخوند جعفر بای (یارعلی )انتخاب گردید.
وی متولد ۱۲۶۰ هجری شمسی و از اهالی پنج پیکر بود به علت چابکی و زرنگی و همچنین تسلط داشتن به زبان فارسی به آنا شیطان معروف بود.
پس از او در سال ۱۲۹۳ شمسی قاضی افغان به نمایندگی رسید . در دوره چهارم یعنی در سال ۱۳۰۰ آدینه جان آخوند یارعلی برگزیده شد.
ترکمن ها در دوره ی پنجم نماینده نداشتند.در دوره ششم محمد آخوند جرجانی از طایفه داز و از آق قلا نماینده شد که درست برابر با ۱۳۰۵ آغاز حکومت رضا شاه بود .دوره هفتم نیز هم او بود.
دوره هشتم یعنی سال ۱۳۰۹ هم آدینه جان آخوند یارعلی بر کرسی مجلس نشست. ایشان در این سه دوره که نماینده مجلس شورای ملی بودند خدمات زیادی به ترکمن صحرا انجام دادند

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست