• تاریخ: 2014-12-13
  • شناسه خبر: 173
  • 1,213 بازدید

آخرین خبر از واگذاری جزیره آشوراده

ارکین نیوز- این تفاهم نامه به هیچ عنوان به معنی واگذاری آشوراده نیست بلکه ما در صدد اجرای شدن اکوتورسیم در آن منطقه هستیم . به گزارش پایگاه عدالت خواهان گلستان”معصومه ابتکار در برنامه اصل ۵۰ که هر هفته روزهای پنجشن ...

4823801303566822

ارکین نیوز- این تفاهم نامه به هیچ عنوان به معنی واگذاری آشوراده نیست بلکه ما در صدد اجرای شدن اکوتورسیم در آن منطقه هستیم .

به گزارش پایگاه عدالت خواهان گلستان”معصومه ابتکار در برنامه اصل ۵۰ که هر هفته روزهای پنجشنبه از شبکه یک سیما پخش می شود حاضر شد و درباره برخی از موضوعات زیست محیطی حرف زد.

آشوراده را واگذار نکرده ایم

رییس سازمان محیط زیست در این برنامه درباره واگذاری آشوراده گفت: در دوره قبل مسئولیتم در سازمان حفاظت محیط زیست مطالعه مناطق حفاظت شده را شروع کردیم و برای مناطق تحت مدیریت سازمان یک نقشه جامع مدیریتی تدوین شد چرا که شیوه مدیریتی مناطق به شکل سنتی دیگر پاسخگویی نیاز جوامع بخصوص جوامع محلی نیست .

به گفته ابتکار مطالعات بیش از صد نقطه به اتمام رسیده است: نقشه جامع آنها تهیه شده و در بسیاری از این نقاط نقشه تفصیلی را هم تدوین کرده ایم اما متاسفانه این مطالعات در سالها گذشته نه تنها عملیاتی نشده است بلکه مورد توجه نیز قرار نگرفته و ما پس از بازنگری و به روز رسانی این مطالعات در صدد اجرایی کردن آنها هستیم.

او گفت: شاخص این مطالعات زون بندی است یعنی برای هر کدام از این مناطق پارک های ملی و از جمله آشوراده نقشه ای را تهیه کردیم و متخصصین براساس شرح خدمات مناطق زون بندی را تعریف می کند یک زون بعنوان زون حفاظتی و یک زون بعنوان سپر آن زون حفاظتی و یک زون دیگر هم برای گردشگری متمرکز تعریف می شود. البته در صورتی که منطقه ظرفیت آن را داشته باشد، آن هم با شرایط خاص مربوط به هر منطقه این اقدامات انجام خواهد گرفت.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تفاهم نامه های که در سفر های استانی خود انجام می دهد، گفت: در حقیقت در تفاهم نامه های که با استانداران هر استان به امضا می رسد موضوع طرح مدیریت مناطق و اجرایی شدن آن نیز مطرح می شود. در تفاهم نامه ای که با سازمان میراث فرهنگی در خصوص آشوراده نیز امضا کردیم موضوع گردشگری طبیعی در چارچوب و ضوابط سازمان حفاظت محیط زیست است. در واقع این تفاهم نامه به هیچ عنوان به معنی واگذاری آشوراده نیست بلکه ما در صدد اجرای شدن اکوتورسیم در آن منطقه هستیم .

به گفته ابتکار گردشگری در آشوراده از مطالبات مردم است: ما علاقه داریم این گردشگری طبیعی از هامون شروع شود و امروز در تمام دنیا حفاظت به شکل مطلق رد شده است و ما باید در حفاظت از این مناطق از مردم و جوامع محلی کمک بگیرم

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به رد نقشه ارائه شده در خصوص احداث اماکن تفریحی در آشوراده، گفت: تفاهم نامه امضا شده به هیچ عنوان به معنی واگذاری آشوراده نیست بلکه ما در این تفاهم نامه تاکید بر آن داریم که پیمانکار تنها می تواند در زون تفرج آن هم فقط در ده درصد آن امکانات و تجهیزاتی که در چارچوب ضوابط و مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست است و سازگاری با اکوتوریسم و محیط زیست را دارد مستقر کند.

پایگاه عدالت خواهان گلستان

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست