• تاریخ: 2015-09-29
  • شناسه خبر: 8696
  • 1,311 بازدید

آخرین اخبار از فاجعه منا

ارکین نیوز – به گزارش سراج۲۴، در حالی که شش روز از فاجعه منا می‌گذرد، رئیس سازمان حج و زیارت در تازه‌ترین اخبار، از افزایش تعداد جان‌باختگان ایرانی به ۲۲۸نفر خبر داد و گفت:‌ تا این لحظه تعداد مفقودین ۲۴۷ نفر و تعدا ...

ارکین نیوز – به گزارش سراج۲۴، در حالی که شش روز از فاجعه منا می‌گذرد، رئیس سازمان حج و زیارت در تازه‌ترین اخبار، از افزایش تعداد جان‌باختگان ایرانی به ۲۲۸نفر خبر داد و گفت:‌ تا این لحظه تعداد مفقودین ۲۴۷ نفر و تعداد مجروحان ۲۷ نفر است.

۱۴:۳۲/ سخنگوی وزارت ارشاد با بیان اینکه بیش از دو سوم مفقودان جزو جان‌باخته‌ها هستند،‌ گفت: آمار جان‌باخته‌های ایرانی بیش از ۴۰۰ نفر است.

۱۴:۱۵/ فاجعه‌ مِنا که در روز عید قربان رخ داد، منجر به کشته، مجروح‌ و مفقود‌شدن هزاران نفر از مسلمانان شد که در این بین براساس آخرین آمار شمار جان‌باختگان ایرانی به ۲۲۸ نفر و شمار مفقودان به ۲۴۶ نفر رسیده است.

۱۳:۳۱/ معاون کنسولی مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه که برای پیگیری حادثه منا به مکه رفته، گفت: اولویت ما تعیین تکلیف وضعیت مفقودین و بازگشت سریع جان باختگان است.

۱۳:۱۶/ رئیس اورژانس کشور از انتقال و تحویل ۱۰ حاجی بیمار در فرودگاه امام (ره) به اورژانس و انتقال به دو بیمارستان خبر داد.

۱۲:۴۲/ محمد حسین کاظمی شاهد عینی فاجعه منا تصریح کرد: تمام مدت صدای فریاد افراد اسیر شده در بین اجساد شنیده می شد اما مسئولان امنیتی سعودی حتی از رساندن آب به آنها خودداری می کردند که در پی این اقدام آنها تعداد زیادی جان خود را از دست دادند، در این لحظه ناگهان چادرهای حجاج مصری نیز آتش گرفت که باعث افزایش بیشتر دمای محیط شد و به طور قطع می توان عامل از بین رفتن تعداد زیادی از حجاج را تشنگی و خفگی در اثر عدم وجود هوای مناسب دانست ضمن اینکه نیروهای امنیتی عربستان نیز کم و سن و سال و بی تجربه بودند و توانایی اداره ی فضا را نداشتند و تنها اقدام آنها بستن مسیرها با ماشین و نگاه کردن به حجاج اسیرشده در این حادثه بود که کوچکترین اهمیتی به صدای فریادهای جمعیت اسیر شده و افرادی که تلاش می کردند از بیرون این حادثه دوستان و نزدیکان خود را نجات دهند نداشتند.

۱۲:۴۰/ واکنش‌ها به فاجعه مصیبت‌بار اخیر در مشعر منا و جان باختن تعداد زیادی از حجاج بیت الله الحرام از کشورهای مختلف در نتیجه سوء‌مدیریت، بی‌تدبیری و ناتوانی آل سعود در اداره امور حج همچنان در سطح سیاسی،رسانه‌ای و مردمی ادامه دارد. در این زمینه”امین حطیط” کارشناس مسائل استراتژیک در مقاله ای نوشت: پنج نکته مهم در اثبات سوءمدیریت، بی‌کفایتی و صلاحیت نداشتن آل سعود برای مدیریت حج و عمره

۱۲:۳۰/ سازمان حج و زیارت با اصلاح فهرست مفقودین که شب گذشته (دوشنبه) اعلام شده بود، درگذشت یکی از زائران را تایید کرد.

۱۱:۵۰/ سید‌علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر عنوان کرد: تا ساعاتی دیگر هیئت ایرانی از سردخانه ای بازدید خواهند کرد، همچنین از کاروانهای داغداری هم که فوتی و مفقود بیشتری دارند بازدید و دلجویی خواهند داشت.

مرعشی درباره باز شدن درهای کانتینرهای حامل اجساد گفت: اطلاع دقیقی از باز شدن کانتینرها ندارم ولی کانتینرهای جدیدی به کانتینرهای قبلی اضافه شده است و امشب نیز هواپیمایی از ایران برای انتقال اجساد وارد جده می‌شود تا فردا مراسم تشیع در تهران برگزار شود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در پاسخ به این پرسش که آیا کانتینرهای افزوده شده را باید به ۲۱ کانتینر دیگر اجساد اضافه کرد، خاطرنشان کرد: بله، کانتینرهای جدیدی به ۲۱ کانتینر اضافه شده است.

۱۱:۴۰/ طبق اعلام رئیس مرکز پزشکی سازمان حج و زیارت، انتقال اجساد قربانیان منا به کشور امشب انجام خواهد شد و مراسم تشییع پیکرهای جان‌باختگان فردا (چهارشنبه) در تهران برگزار می‌شود.

۱۱:۳۰/ سخنگوی دولت تصریح کرد که از دولت عربستان شکایت می‌کنیم ، این دولت به جای فرافکنی باید پاسخگو باشد.

۱۱:۲۵/ سخنگوی اورژانس تهران از آغاز ماموریت اورژانس در فرودگاه مهرآباد و امام خمینی برای انتقال مصدومان فاجعه منا خبر داد و گفت: از شب گذشته تا کنون ۱۰ زائر مجروح به بیمارستان‌های مختلف منتقل شده‌اند.

۱۱:۰۱/ فهرست جدید مفقودان ایرانی فاجعه منا +اسامی

۱۱:۰۰/ دبیر کل جمعیت هلال احمر با بیان اینکه برای انتقال پیکرها به دو مجوز عربستان نیاز داریم افزود: یکی مجوز انتقال از جده به تهران و دوم هواپیمایی که باید اعزام کنیم باید به تایید عربستان برسد. وی ادامه داد: هواپیمای ۷۴۷ ایران ایر آماده اعزام است اما عربستان می گوید هواپیمای کوچکتر اعزام کنیم و آنها می گویند ایرباس بفرستید.

۱۰:۳۵/ حسن عابدینی – تحلیلگر مسائل بین‌الملل – درباره نحوه پرداخت رسانه‌های غربی به «فاجعه منا» خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که رسانه‌های غربی از سه شیوه مختلف به این موضوع پرداخته‌اند؛ کتمان، عادی جلوه دادن حادثه و مسؤولیت‌زدایی از آل سعود.

۱۰:۳۲/ سعودی ها در اقدامی کاملا امنیتی همه دوربین های منا را جمع آوری کردند و تلفن همراه حجاج هم که احتمال می رود فیلم یا تصویری از محل وقوع حادثه حاجیان را داشتند توقیف شده است. (فیلم)

۱۰:۳۱/ روزنامه «الجمهوریه» در خبری به نقل از منابع آگاه نوشت: رکن آبادی که در جریان ازدحام جمعیت در منا دچار جراحت و شکستگی شده بود، در وضعیت سلامتی خوبی بسر می‌برد و هم اکنون در یکی از بیمارستان‌های عربستان سعودی تحت درمان قرار گرفته است.

۱۰:۳۱/ براساس تمهیدات همراه اول کلیه خطوط دائمی قطع شده حجاج بابت بدهی، وصل شد و سقف مبلغ استفاده از تلفن همراه برای حجاج عزیز به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

۱۰:۳۰/ سیدحسن هاشمی، وزیر بهداشت و حسن قشقاوی معاون پارلمانی و کنسولی وزارت خارجه ساعاتی قبل وارد مکه شدند.

افزایش آمار جان‌باختگان ایرانی به ۲۲۸ نفر/ هیچ مجوزی برای دفن جان باختگان ایرانی به عربستان داده نشده/ وزیر بهداشت وارد مکه شد

افزایش آمار جان‌باختگان ایرانی به ۲۲۸ نفر/ هیچ مجوزی برای دفن جان باختگان ایرانی به عربستان داده نشده/ وزیر بهداشت وارد مکه شد

۰۹:۱۰/ معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه گفت: قویا به مقامات عربستان پیام دادیم تا یکایک مفقودان ما تعیین تکلیف نشوند و به ایران بازنگردند جمهوری اسلامی ایران با جدیت موضوع مفقودان را پیگیری می‌کند و تماس‌های دیپلماتیک برای این منظور جریان دارد.

۰۸:۳۶/ دست و پا زدن آل سعود برای خلاص از رسوایی
فاجعه منا و رسوایی حاصل از آن موجب شده است آل سعود با مطرح کردن دلایل واهی و اتهام زنی به ایران برای رهایی از این رسوایی دست و پا بزند و تلاش دارد به هر قیمتی خود را از این رسوایی نجات دهد.

۰۲:۲۰/ یکی از شاهدان عینی حادثه منا علت اصلی این حادثه را بسته شدن شاهره اصلی ورود به جمرات دانست و گفت: علاوه بر بسته شدن شاهراه اصلی راه های فرعی هم بسته بود.

۰۰:۵۰/ اعلام اسامی ۲۴۷ مفقود حادثه منا

۰۰:۴۴/«رحیم خاکی» قاری بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به اینکه مأموران سعودی می‌توانستند با پاشیدن آب خنک توسط هلی‌کوپتر یا خیلی اقدامات دیگر به مصدومان کمک و از این فاجعه جلوگیری کنند، افزود: این بی‌رحمی‌ها نشان از خباثت آن‌ها می‌دهد اما امیدوارم تا پایان این سفر دیگر اتفاقی برای حاجیان نیفتد.

وی به وضعیت کاروان نور اشاره کرد و گفت: من هر لحظه با بسیاری از اعضای این کاروان در ارتباط هستم؛ آن‌ها در بدترین وضعیت روحی قرار دارند و شُک و داغ از دست دادن و مفقودی سایر همراهانشان توانایی اجرا و برگزاری حلقه‌های قرآنی را از آن‌ها گرفته است.

*************

افزایش آمار جان‌باختگان ایرانی به ۲۲۸ نفر/ هیچ مجوزی برای دفن جان باختگان ایرانی به عربستان داده نشده/ وزیر بهداشت بالاخره راهی جده شد
۲۳:۲۴/ «حسین امیر عبدالهیان» معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه با توجه به دفن تعدادی از اجساد زائران کشورهای آفریقایی در عربستان گفت: هیچ مجوزی برای دفن جان باختگان ایرانی به عربستان داده نشده است.

۲۳:۱۰/ رئیس سازمان حج و زیارت با رد برخی شایعات مبنی بر بازداشت خبرنگاران یا زائران ایرانی در عربستان گفت : هیچ مورد دستگیری تاکنون نداشتیم و هیچ زائران ایرانی در زندانهای سعودی نداریم .

وی با اشاره به کار طاقت فرسا و شبانه روزی عوامل سازمان حج و زیارت در شناسایی و تفحص جان باختگان حادثه منا گفت : آخرین آمار تا این لحظه ۲۲۸ جان باخته و ۲۴۶ نفر مفقود است .
اوحدی افزود: با توجه به اینکه روند مداوای مصدومان در اختیار کادر پزشکی خودمان بود شاهد کاهش شمار مجروحان از ۱۲۰ نفر به ۲۷ نفر هستیم که این تعداد هم اکنون در بیمارستان بستری هستند .

افزایش آمار جان‌باختگان ایرانی به ۲۲۸ نفر/ هیچ مجوزی برای دفن جان باختگان ایرانی به عربستان داده نشده/ وزیر بهداشت بالاخره راهی جده شدرئیس سازمان حج وزیارت با اشاره به وجود ۲۱ کانتینر حامل اجساد جان باختگان حادثه منا گفت : در هر کدام از این کانتینرها یکصد تا دویست جسد وجود دارد که برخی از آنها به علت شرایط نامساعد نگهداری متعفن شده اند .

وی افزود: پیش بینی ما آن است که ۳ هزار تا ۳۲۰۰ جسد در این کانتینرها وجود داشته باشد .
اوحدی با بیان اینکه کار تفحص و شناسایی اجساد در دو کانتینر از مجموع این تعداد به پایان رسیده است گفت : تخلیه اجساد از کانتینرها زمانی انجام می شود که همه اجساد از سردخانه ها خارج شوند و تا کنون هفتصد تا هشتصد جسد از کشورهای آفریقایی از سردخانه ها خارج شده اند .

وی افزود: به درخواست برخی از کشورها اجساد شماری از قربانیان هم اکنون در عربستان در حال خاکسپاری است .

رئیس سازمان حج وزیارت با اشاره به ادامه کار تفحص ۱۰ تیم ایرانی در بیمارستانهای عربستان برای جستجوی مصدومان احتمالی گفت: تاکنون صد در صد بیمارستانهای طائف ، جده و منا و ۸۰ درصد بیمارستانهای مکه اتاق به اتاق بررسی شده است اما در این زمینه خیلی توفیق جدی نداشتیم .

۲۲:۳۰افزایش آمار جان‌باختگان ایرانی به ۲۲۸ نفر/ هیچ مجوزی برای دفن جان باختگان ایرانی به عربستان داده نشده/ وزیر بهداشت بالاخره راهی جده شد/ سیدحسن هاشمی با یکی از پروازهای فرودگاه امام خمینی(ره) عازم قطر شد و از آنجا با پرواز دیگری به جده رفت.

وزیر بهداشت را در این سفر هیاتی چهار نفره «امیرمحسن ضیایی» رئیس جمعیت هلال احمر، «حسن قشقاوی» معاون کنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه و «محسن اسدی» مشاور وزیر بهداشت در امور بین الملل همراهی می کنند.

۲۲:۱۵/ رئیس جمهور ونزوئلا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل به رئیس جمهور کشورمان بابت قربانی شدن تعداد زیادی از حجاج کشورمان را تسلیت گفت.

۲۲:۱۲/ خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه از ریاض گزارش داد: آمار تلفات اعلان شده توسط مقام های کشورهای خارجی یا رسانه های این کشورها که تاکنون منتشر شده به این شرح است.

مصر: ۵۵ کشته ،نیجریه: ۵۴ کشته،هند: ۴۵ کشته،اندونزی: ۴۱ کشته،پاکستان: ۴۰ کشته و بیش از ۶۰ ناپدید،کامرون: دستکم ۲۰ کشته،نیجر: ۲۲ کشته،ساحل عاج: ۱۴ کشته و ۷۷ ناپدید،چاد: ۱۱ کشته،سومالی (بر اساس گزارش رسانه ها): ۸ کشته،الجزیره: ۸ کشته،مغرب: ۵ کشته و ۳۴ ناپدید ،سنگال: ۵ کشته،لیبی: ۴ کشته، تانزانیا: ۴ کشته،کنیا: ۳ کشته،تونس: ۲ کشته و بالغ بر ۷ ناپدید،بورکینافاسو: ۱ کشته،بروندی (انجمن مسلمانان): ۱ کشته،هلند: ۱ کشته و بنین: شمار نامعلومی کشته.

۲۱:۵۹/ قائم‌مقام وزیر بهداشت گفت: به دلیل فراهم‌نشدن مقدمات پرواز مستقیم از ایران به مکه، وزیر بهداشت و هیات ایرانی ابتدا به قطر رفته و از آنجا عازم جده خواهند شد.

۲۱:۳۵: آیت‌الله محسن قمی نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری گفت: گزارش‌هایی به من رسیده که در میان حاجیانی که با لیفتراک جمع‌آوری شده بودند افرادی هنوز زنده بوده و آه و ناله می‌کردند و این فاجعه آنقدر فجیع است که آل سعود از انتشار فیلم این حوادث نیز دریغ می‌کند.

۱۹:۲۰/ رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه دولت آل سعود باید تدابیر ویژه ای اتخاذ می کرد که مردم با آرامش بیشتری اعمال خود را در مناسک حج انجام دهند، تصریح کرد: اگرچه تعداد قابل توجهی از مصدومان این حادثه شناسایی شدند ولی حتی یک نفر ایرانی هم نباید بدون شناخته شدن باقی بماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه این حادثه که در منا اتفاق افتاد همه ما را متأسف کرد و طبق آمار مطرح شده در رسانه ها مسلمانان بسیاری از کشورهای مختلف اسلامی در این حادثه جان باختند و متأسفانه مسئولان دولت عربستان این آمار را مخفی می کردند.

افزایش آمار جان‌باختگان ایرانی به ۲۲۸ نفر/ هیچ مجوزی برای دفن جان باختگان ایرانی به عربستان داده نشده/ وزیر بهداشت بالاخره راهی جده شد

افزایش آمار جان‌باختگان ایرانی به ۲۲۸ نفر/ هیچ مجوزی برای دفن جان باختگان ایرانی به عربستان داده نشده/ وزیر بهداشت بالاخره راهی جده شد

۱۹:۱۰/ معاون اول رئیس‌جمهور گفت: تلاش‌ها برای رسیدگی به وضعیت حادثه‌‌دیدگان منا بدون وقفه ادامه خواهد یافت.

۱۸:۰۰/ رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اظهار داشت: تمام بیمارستان‌ها را گشته‌ایم؛ تقریبا مطمئنیم مجروحی باقی نمانده است، برخی از مجروحین امشب با پرواز به ایران منتقل می‌شوند

۱۷:۳۰/ مشاور وزیر بهداشت در امور بین‌الملل درباره سفر وزیر بهداشت به عربستان جهت پیگیری فاجعه منا و همچنین رسیدگی به وضعیت مجروحان و جانباختگان این حادثه، گفت: وضعیت فرود هواپیمای حامل وزیر بهداشت در جده هنوز روشن نیست و مجوز فرود از سوی عربستان داده نشده است.

۱۶:۱۵/ مسئولان بعثه حج مصر خبر دادند که عربستان اجساد حجاجی را که هنوز شناسایی نشده‌اند در گورهای دست جمعی دفن می‌کند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست