• تاریخ: 2016-02-29
  • شناسه خبر: 15361
  • 711 بازدید

آتش بر قلیان ها در آق قلا

ارکین نیوز – ماموران اداره اماکن نیروی انتطامی و واحد بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت آق قلا از یک واحد دخانی در این شهرستان تعداد ۶۰ قلیان کشف و آن را معدوم کردند. به گزارش روز یکشنبه ایرنا از علوم پزشکی گلستان ...

ارکین نیوز – ماموران اداره اماکن نیروی انتطامی و واحد بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت آق قلا از یک واحد دخانی در این شهرستان تعداد ۶۰ قلیان کشف و آن را معدوم کردند.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از علوم پزشکی گلستان در راستای اجرای قانون جامع ملی کنترل و مبارزه با دخانیات و با دستور دادستان شهرستان آق قلا با همکاری نیروی انتظامی و مرکز بهداشت شهرستان این تعداد قلیان و حدود ۷۰ کیلوگرم مخدر ناس از یک کارگاه تهیه و بسته بندی مواد دخانی و مخدر کشف شد.
براساس این گزارش قلیان های کشف شده با حضور سرپرست مرکز بهداشت و جمعی از مردم منطقه به آتش کشیده و معدوم شد.
به گفته منابع پزشکی مشکلات تنفسی و ریه، سرطان ریه، لب و حفره دهانی و نیز بیماری های قلبی و عروقی از جمله عوارض مصرف قلیان و مواد دخانی است.
پیش از این دکتر محمدرضا هنرور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفته بود که دود ناشی از استعمال قلیان زیان بارتر و بیشتر از مصرف سیگاراست.
به گفته وی براساس نتایج بدست آمده پزشکی هر فرد مصرف کننده قلیان درهر وعده معادل ۸۰ تا یکصد نخ سیگار دود استنشاق می کند.
وی معتقد است، بطور کلی در مصرف یکبار قلیان مقادیر زیادی منو اکسید کربن، فلزات سنگین و ترکیبات شیمیایی سرطان زا و سمی حاصل از احتراق زغال، مواد ایجاد کننده حرارت و نیز توتون استنشاق می شود که این ترکیبات در مقایسه با سیگار (با وجود مضرات بسیار این ماده دخانی) به مراتب بیشتر و اثرات سوء آن نیز برای مصرف کننده و افراد در معرض دود تحمیلی شدیدتر است.
به گفته دکتر هنرور بر خلاف تصور بعضی از افراد که دود حاصل از قلیان را کم خطر می دانند، باید گفت نتایج پزشکی نشان می دهد که مواد سرطان زا و سمی دود قلیان که درصد آن بسیار می باشد، سبب سرطان ریه، لب و حفره دهانی و نیز بیماری های قلبی و عروقی می شود.
وی افزود که خطر ابتلا به سرطان ریه در افرادی که مصرف کننده قلیان و سایر مواد دخانی هستند پنج برابر افرادی است که این مواد را مصرف نمی کنند، ضمن اینکه چروکیدگی پوست و پیری زود رس، تیرگی زیر چشم و لب ها و نیز زردی و پوسیدگی دندان ها از دیگر آثار مصرف قلیان است.
به گفته وی هم اینک ۱۲ درصد بیماری های قلبی و عروقی، ۶۶ درصد برونشیت و سرطان ریه و ۳۸ درصد بیماری های حاد تنفسی در جهان ناشی از مصرف دخانیات است.
آق قلا در ۱۵کیلومتری شمال گرگان مرکز استان گلستان واقع می باشد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست